S cieľom uľahčiť Vám používať naše webové stránky využívame cookies.

 
 

KONTAKTY

tel. č.: 0944 097 971
e-mail: info@kabelkydoruky.sk
napíšte nám

TOVAR V AKCII

naša cena 24,90 EUR
skladom
naša cena 23,90 EUR
skladom
naša cena 21,90 EUR
skladom

Starostlivosť o kabelky
Návod na používanie, údržba a ošetrovanie kabeliek

 

Vhodné používanie a správne ošetrovanie kabeliek je základným predpokladom k tomu, aby Vám Vaša kabelka vydržala v dobrom stave čo najdlhšie.

Naším cieľom je Vaša spokojnosť so zakúpeným výrobkom. Táto stránka obsahuje užitočné informácie a pokyny nutné k správnemu výberu, používaniu a údržbe kabelky. Všetky kabelky je nutné používať len na účely, pre ktoré sú navrhnuté.

 

Nosnosť kabelky záleží od jej veľkosti, tvaru a pevnosti materiálu. Kabelky nepreťažujte nad povolenú hmotnosť :

0,5 kg – crossbody kabelky, spoločenské kabelky

1 kg – kabelky na rameno, kabelky do ruky

2 kg – plážové kabely, kabelky shopper

4 kg – pracovné kabely, aktovky

10 kg – cestovné a športové tašky

 

Preťažovanie kabeliek môže viesť k popraskaniu uší alebo inému poškodeniu konštrukcie uší kabelky, ďalej k vytrhnutiu, vypáraniu, alebo praskaniu úchytov uší kabelky, alebo k prasknutiu či poškodeniu kovových karabín kabelky. Závady, ktoré vzniknú kvôli preťažovaniu kabelky, alebo kvôli mechanickému poškodeniu podšívky kabelky, vedú, žiaľ, k zamietnutiu reklamácie z dôvodov nedodržania zásad účelovosti pri používaní výrobku. Pre prenášanie ťažších a objemnejších predmetov nepoužívajte kabelky, ale nákupné tašky alebo využívajte cestovné tašky, aktovky, ktoré sú k tomuto účelu konštrukčne prispôsobené.

Kabelky chráňte pred mechanickým poškodením. Jedná sa predovšetkým o poškodenie spodných častí kabelky, exponovaných miest na bokoch kabelky, alebo aj vnútorných častí kabelky odrením či poškriabaním o iné predmety.

V krátkosti sa oboznámime s najčastejšími materiálmi, ktoré sa používajú na výrobu kabeliek.

 

Useň (koža)

je najčastejšie používaný prírodný materiál s ideálnymi vlastnosťami pre výrobu kabelky. Je priedušná, mäkká, prispôsobivá a má veľmi dobré absorbčné vlastnosti. Useň však nie je neobmedzene odolná voči pôsobeniu vlhkosti z vonkajšej strany (klimatické vplyvy).

Preto je pri kožených kabelkách dôležitá impregnácia, a to ešte pred prvým nosením. Význam impregnácie spočíva predovšetkým v zamedzení prenikania nečistôt a mastnôt do štruktúry usne, čo má za následok, že sa useň ľahšie čistí a jej pekný vzhľad je zachovaný dlhodobo.

Pravidelná údržba výrazne predlžuje životnosť kože. Preto Vám odporúčame aspoň raz za mesiac pretrieť kabelku vlhčenými obrúskami. Náhodne vzniknuté škvrny odstraňujte ihneď po ich vzniku.

Na kožené kabelky nikdy neklaďte noviny, časopisy, alebo vlhké prádlo. Textilné a novinové farbivo môže preniknúť a zafarbiť povrch kože. Chráňte Vašu koženú kabelku pred domácimi zvieratkami. Ich pazúriky, sliny a telesné výlučky môžu povrch kože poškodiť. Vyvarujte sa kontaktu kože s ostrými predmetmi, ako sú napríklad opasky, alebo kovové doplnky nohavíc. Koža je veľmi odolná, ale nie proti nečakaným udalostiam a poškodeniu.

Pravidelným čistením materiálu zamedzíte trvalým farebným zmenám na výrobku. Na ošetrovanie nepoužívajte chemikálie, najmä rozpúšťadlá a leštenky, môže to viesť k poškodeniu materiálu.

Prípadné rozdiely v zafarbení materiálu sú charakteristickým znakom prírodnej kože a nie sú predmetom reklamácie.

Sýte a pastelové farby usne môžu po istej dobe užívania zosvetliť, rovnako ako biela farba môže po istej dobe mierne zožltnúť. Tomu sa dá čiastočne zabrániť používaním bezfarebného krému.

Ak dôjde k premočeniu kabelky, dbajte na včasné vysušenie (nikdy nie v blízkosti silného zdroja tepla alebo na priamom slnku pretože by sa vám mohla zdeformovať) a nakrémovanie krémom pre príslušný druh kože a typ jej povrchovej úpravy.

 

Vlasová koža (nubuk, velúr - semiš) je koža brúsená po líci alebo rube. Vlasovú kožu čistíte gumovou kefkou na semiš. Vlasovú kožu prosím nikdy nekrémujte. Kabelku by ste mali impregnovať prípravkom v sprejoch určených pre tento typ kože. Tieto prípravky oživujú farbu a môžu byť farebné alebo bezfarebné. Dôležité je ošetrenie vlasových koží vhodnou impregnáciou zvyšujúcou odolnosť proti vode.

 

Syntetické materiály (plasty, koženky)

Ďalšou výhodou oproti koži je jej farebné prevedenie. Možno ju vyrobiť zo širokej škály farieb. Je len na vás, akú si vyberiete. Je vhodná pre alergikov, pretože okrem vzhľadu nemá s prírodnou kožou nič spoločné. Ak dbáte na životné prostredie a zvieratá, určite radi stavíte práve na túto kožu, ktorej obľúbenosť sa stále zvyšuje. Svojím vzhľadom často pripomínajú useň (kožu), ale ich vlastnosti nedosahujú kvalitu prírodných usní. Plastové súčasti kabeliek a kabelky z koženky, ktoré sú farbené na povrchu sú veľmi náchylné k mechanickému poškodeniu.

Koženka sa udržuje obdobným spôsobom ako koža. Na bežnú údržbu vám postačí navlhčená handrička v čistej vode a utrite do sucha. Pokiaľ dôjde k väčšiemu znečisteniu je možné použiť mydlový roztok, ktorý najskôr vyskúšajte na malom nenápadnom mieste. Aj tu, ako u kože, platí pravidlo nepoužívať chemikálie, najmä rozpúšťadlá a leštenky.

 

Textilné materiály

Kabelky z textilného materiálu nie sú vhodné na používanie v dažďovom počasí. Zabráňte premočeniu výrobkov, aby nedošlo k farebným zmenám. Očistite zľahka silónovou kefou, čistiacimi sprejmi na textil, zľahka aj vlhkou handričkou. Mastné škvrny odstráňte čističom škvŕn na textil. V žiadnom prípade neperte.

 

Pryž (guma) – Umývajte vlhkou handričkou s prídavkom saponátu a utrite do sucha. Pri čistení nepoužívajte rozpúštadlá.

 

Zhrnutie v skratke

Kabelka je výrobok, ktorý je určený na prenášanie ľahkých vecí (napr. peňaženka, kľúče, mobil, okuliare, malé kozmetické a hygienické predmety a podobne).

Nový výrobok používajte tak, aby nedochádzalo k jeho znečisteniu, alebo rýchlemu opotrebeniu. Zachádzajte s ním šetrne.

 

  • po použití výrobok odložte tak, aby zachoval svoj tvar a nedeformoval sa
  • kabelky skladujte oddelene od seba tak, aby nedošlo k migrácii farieb (aby sa napríklad na svetlé kabelky neotlačila farba iných tmavších kabeliek). Kabelky preto uschovávajte v textilných sáčkoch
  • kabelky nikdy neperte
  • dbajte na to, aby sa výrobky nepremáčali
  • jednotlivé materiály ošetrujte špeciálnymi prípravkami určenými na starostlivosť a ochranu tohto typu materiálu
  • pri čistení výrobku nešúchajte znečistené miesta drsne, aby nedošlo k vyblednutiu farby
  • hmotnosť obsahu v kabelke musí byť priamo úmerná typu výrobku a pevnosti materiálu, preto dodržiavajte horeuvedené nosnosti a kabelky nepreťažujte
  • sýte a tmavé odtiene brúsenej usne môžu čiastočne púšťať farbu. Táto situácia je tiež pravdepodobnejšia pri prevlhnutí kabelky. Neodporúčame preto nosiť tmavé kabelky z brúsenej usne priamo na bielom oblečení z dôvodov možného mierneho zafarbenia tohto oblečenia.

 

Ošetrovanie kabeliek sa odporúča vykonávať v pravidelných intervaloch, keďže po istom čase daný prostriedok na ošetrenie stráca účinnosť. Impregnačný prostriedok sa neodporúča používať v menších uzavretých priestoroch, aby v prípade zlej manipulácie nedošlo k podráždeniu očí, alebo dýchacích ciest. Pred použitím prostriedku na ošetrenie si dôkladne prečítajte jeho návod na použitie. Všetky prípravky na ošetrovanie jednotlivých materiálov si môžete zakúpiť v príslušných predajniach na to určených, napríklad v predajniach s kožennou galantériou, predajne s obuvou a pod.

 

 

Prajeme Vám, aby sa Vám kabelky dobre a dlho nosili.